Wizualizacje jako wsparcie techniczne w projektowaniu wnętrz.

Jak wygląda salon? - każdy wie. O ile pytanie jest banalnie proste a odpowiedz oczywista, to w pracy architekta, projektanta wnętrz czy designera to dopiero czubek góry lodowej. Tworząc bowiem wnętrza dla innych, bierze się odpowiedzialność nie tylko za walory estetyczne czy kwestie techniczne wnętrz ale za przyszły styl życia i samopoczucie mieszkańców. Dlatego tak ważne jest by nawiązać szczególną więź z inwestorem i dopasować projekt do jego daleko idących potrzeb. U podstaw dobrego projektu, leży zrozumienie typu osobowości, temperamentu i upodobań przyszłych użytkowników tworzonej przestrzeni. Twórca zatem musi ponad swoje ambicje i estetykę stawiać dobro klienta. Często zapomina się, że projektowanie to proces tworzenia przy współpracy z klientem, nawet jeśli ten ostatni się przed tym wzbrania i oddaje pałeczkę. Architekt musi tak poprowadzić cały proces – bo pamiętajmy, że projektowanie wnętrz to żmudny choć przyjemny proces - aby przefiltrować oczekiwania i potrzeby klienta, przez swoje doświadczenie, wiedzę i znajomość rynku wnętrzarskiego. Przydatne tu są oczywiście narzędzia i zasady psychologii designu. Jednak nie każdy dla kogo przestrzeń tworzymy ma spójną z nami wyobraźnię przestrzenną. Dlatego kluczowym jest abyśmy się porozumieli w należyty sposób.


@CAD Projekt K&A/ Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Decor PRO 3.2


Wizualizacje w projekcie wnętrza jako klucz do sukcesu w zrozumieniu potrzeb klienta.

    Tutaj przychodzą nam z pomocą udogodnienia techniczne takie jak programy do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji. Jest to wspaniałe narzędzie aby stworzyć szybki i jednocześnie wierny obraz wnętrza, które jeszcze nie istnieje. Mimo, że otaczająca nas przestrzeń ma dopieszczać i służyć wszystkim naszym zmysłom to na etapie przygotowania projektu, wzrok gra pierwsze skrzypce. I chociaż nie możemy dotknąć czy powąchać naszych przyszłych wnętrz, to za pomocą wizualizacji możemy oddać nie tylko ich wygląd i kolorystykę ale też charakter czy nastrój. Programów do tworzenia wizualizacji jest na rynku naprawdę sporo i każdy twórca nie tylko wnętrz ale i mebli czy ogrodów może wybrać najlepszy dla siebie. Tak by jak najwierniej przekazać swoją wizję klientowi. Ja chciałabym się skupić na jednym a raczej na grupie produktów proponowanych przez CAD Projekt K&A. Projektowanie wnętrz z CAD Projekt K&A Wielokrotnie miałam okazję pracować na programach z tej grupy. Nie ukrywam, że najwięcej czasu spędziłam nad wersją CAD Kuchnie jednak i pozostałe wersje są mi znane. Produkty te są świetnym oraz intuicyjnym narzędziem dającym upust sile twórczej każdego projektanta. Ostatnio zostały oddane projektantom nowe wersje programów CAD Decor PRO 3.2, CAD Decor 3.2, CAD Kuchnie 7.2. Wprowadzono w nich wiele ciekawych udogodnień i to zarówno na poziomie dokumentacji technicznej jak i w module wizualizacji.


@CAD Projekt K&A/ Projekt i wizualizacja wykonana w programie CAD Decor PRO 3.2


Idealna baza materiałów w projekcie wnętrza.

    Tworząc projekty wnętrz dla przeróżnych inwestorów, zmagamy się z wieloma stylami i preferencjami odnośnie doboru materiałów, tekstur czy kolorów. Narzędzi jest wiele ale teraz można w szybki i prosty sposób stworzyć swój własny świat. Doskonałym rozwiązaniem wychodzącym naprzeciw bardzo indywidualnym preferencjom projektantów w zakresie bazy materiałów, stała się opcja Custom. To nowatorskie narzędzie pozwala każdemu twórcy, zgromadzić swoją indywidualną galerię materiałów. Jest ona dodatkowo wzbogacona o stempel, który umożliwia podgląd właściwości materiału jeszcze przed renderingiem. Zatem tworząc poszczególne elementy wystroju, można za pomocą Renderu PRO z algorytmem Path tracing widzieć efekt końcowy w czasie rzeczywistym. Nie ma potrzeby bawić się już suwakami i każdorazowo dopasowywać teksturę do obiektu. Jest to świetna opcja nie tylko przyspieszająca i ułatwiająca pracę ale też ją umilająca. Taka baza „Materiałów użytkownika” jest świetnym rozwiązaniem. Poza tą opcją mamy jeszcze do wyboru trzy inne katalogi główne : „Materiały standardowe”, „Tekstury standardowe” i „Tekstury użytkownika”. Bawiąc się teksturami można je teraz też sortować w dowolny sposób - po kolorze lub po nazwie. Opcja taka znajduje się w dolnym menu wizualizacji. Jej wybór jest dowolny w zależności od przyzwyczajeń i systemu pracy.

Opcje dokumentacji technicznej jako wsparcie dla projektanta wnętrz.

    Tworząc nową przestrzeń każdy architekt wnętrz musi też przejść przez etap dokumentacji technicznej. Ale i na tym poziomie zadbano o usprawnienie pracy. Niedawno udoskonalono rysunek zbiorczy i nowy sposób zarządzania symbolami. Teraz do grona ciekawych rozwiązań dołączyły „granice rysunku” czyli obszar rysowania dla stron „Płytki” i „Szafki”. Takie „granice rysunku” wyznaczają teraz zakres automatycznego generowania kładów. Powoduje to, że w szybki sposób można wygenerować kłady poszczególnych pomieszczeń lub ich fragmentów. Kolejne udogodnienie to funkcja: „Początek płytek”. Jest ona teraz dostępna dla wszystkich rzutów a nie tylko jak wcześniej dla stron z płytkami. Wprowadzono też możliwość wyświetlania siatki pomocniczej ułatwiającej rozmieszczenie elementów na powstającym rysunku – to opcja „Miarka” Pojawiły się również zmiany w grubościach linii pomagające tym samym w rozróżnieniu elementów projektu oraz odczycie gotowej dokumentacji. Dokonano też małego liftingu w zakresie zapisywania używanych w dokumentacji kolorów w palecie. Stworzono możliwość przenoszenia ich na następne projekty. Można też pomajsterkować przy grubości tworzonego symbolu. Wszystkie te zmiany stworzone są z myślą o projektantach wnętrz, architektach i designerach by ich praca była sprawniejsza i dawała coraz więcej satysfakcji. Korzystają na tym również inwestorzy, którzy dostają bardziej dopieszczony projekt a przecież finalnie to o zadowolenie i zachwyt naszych klientów w tym wszystkim chodzi. Decydując się na tworzenie wizualizacji w programach Cadowskich wcale nie trzeba ich od razu kupować. Można się przymierzyć do pracy na nich z tzw. kluczem czasowym. Tutaj można się zapoznać ze szczegółami: https://cadprojekt.com.pl/testuj/.

    Wpis powstał przy współpracy z Firmą CAD Projekt K&A