Załubska Studio
Szybki styl życia niepostrzeżenie wkradł się do naszych spraw zawodowych ale i domów, stał się wyznacznikiem sukcesu i miarą zorganizowania. Jednocześnie najlepszą wymówką stało się potoczne „nie mam czasu”. No bo gdyby ktoś swojemu klientowi lub osobie dzwoniącej w pilnej sprawie, oznajmił - proszę o kontakt po 10.00 ponieważ wcześniej piję kawę na tarasie i podziwiam ptaki w karmniku lub ćwiczę yogę ze swoim psem – wprawiłby go w niezłe osłupienie. Tyle, że paradoksalnie ten pęd podczas podstawowych czynności dnia codziennego, pośpiech w jedzeniu czy przemieszczaniu się nie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi, czy zrównoważeni psychicznie. I oczywiście nie dokonałam tu żadnego przełomowego odkrycia ponieważ idea slow life czy slow food jest znana od dziesięcioleci to mam wrażenie, że jest jeszcze sporo do zrobienia w tej materii, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzenie i których przebywamy i przedmioty którymi się otaczamy.
Idea slow home dla mnie to coś więcej niż zaciągniecie ręcznego hamulca w życiu codziennym. To pewnego rodzaju eksperymentowanie z naszymi aktywnościami, przyjemnościami ale też obowiązkami. Tak by je przeprogramować i być może uporządkować czy połączyć od nowa. Dom powinien być naszym sprzymierzeńcem. Przyjemnością, w której możemy niepospiesznie się zatracić, zatrzymać i zadumać. Każda jego część, każdy szczegół, powinien być elementem większej sprzyjającej nam całości. I jeśli trzeba to wbrew funkcjonalności i zdrowemu rozsądkowi oraz według nam tylko znanych zasad . W domu skupia się cała nasza energia oraz emocje z różnych płaszczyzn życia, tutaj też krzyżują się drogi nasze i naszej rodziny oraz osób, które nas odwiedzają.
Styl pracy narzuca nam wiele, jeśli chodzi o podział dnia, rozplanowanie obowiązków i dzielenie się nimi. Większość z nas pracuje poza miejscem zamieszkania i tak woli. Wybiera inną przestrzeń kontakt z ludźmi, nie przynosi pracy do domu. Jest wiele plusów takiego życia. Inni preferują pracę w domu bo tylko tutaj są produktywni mogą swobodnie operować czasem i obowiązkami. Podobnie jest z innymi obowiązkami czy aktywnościami. Możemy robić zakupy przez internet lub wybrać się na nie do galerii handlowej. Możemy zaprosić gości do domu lub umówić się na kolację na mieście. Możemy ćwiczyć w domu na macie czy w siłowni albo też udać się do studia fitness. Ważne jest by to co robimy w domu sprzyjało naszemu rozwojowi i pozytywnym z nim relacjom. A dzięki więzi z domem, uważności i dobrej energii budowało naszą pewność siebie, szczęście i miłość.