Vastu Shastra czyli jak przyciągnąć pozytywną energię i wysokie wibracje do wnętrz.

Już w starożytnych czasach ludzie mieli świadomość tego, że dom to nie tylko schronienie przed deszczem, słońcem czy niebezpieczeństwem. Miejsca w których mieszkamy są naszymi sprzymierzeńcami i przyjaciółmi . Ich odpowiednie zagospodarowanie i urządzenie może pięknie z nami harmonizować, dodawać nam sił, energii witalnej, wpływać na nasze zdrowie, finanse, związki i relacje z najbliższymi. Aby jednak w pełni wykorzystać źródła energii życiowej w swoim otoczeniu musimy je utrzymywać w równowadze z naturą. Jak tego dokonać mówi nam stara indyjska tradycja urządzania domów Vastu Shastra. Vastu oznacza ziemię, miejsce do życia, a Shastra odnosi się do harmonii i równowagi człowieka z przyrodą. Vastu Shastra uczy nas, w jaki sposób możemy stworzyć projekt naszego domu aby uzyskać maksymalne korzyści płynące z sił natury. Skupiając się na energii pięciu żywiołów - powietrze, woda, ziemia, ogień i niebo, możemy stworzyć spójne wnętrza w których energia będzie swobodnie przepływać. Zatrzymana i niezharmonizowana energia może prowadzić do zaburzenia równowagi, stresu i niepowodzeń na wszystkich płaszczyznach życia.


Historia Vastu Shastra w projektowaniu wnętrz.

  Pierwsze wzmianki o Vastu Shastra datuje się na 1 000 a nawet 1500 lat p.n.e. Były one spisywane w wedach lub też ustnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Służyły one projektowaniu nie tylko domów ale też większej architektury, całych miast, dróg i mostów. Z niej wywodzi się również bardziej znana chińska nauka Feng Shui. Oba te systemy mają wiele wspólnego. Opierają się na podobnych pryncypiach jak połączenie z naturą czy energią kosmosu. Hindusi nazywają ją „praną” a Chińczycy „chi”. Założenia Vastu opierają się na sprzężeniu zwrotnym pomiędzy makrokosmosem czyli całym światem a mikrokosmosem czyli naszym domem.


  Zasady Vastu Shastra w projektowaniu wnętrz.

   Drzwi wejściowe

    Drzwi wejściowe dobrze by były zlokalizowane od strony wschodniej, co pozwala pozytywnej energii wpadać do pomieszczeń. Korzystne jest kiedy wejścia są dwa i to nie usytuowane w linii prostej. Nie powinny być też skierowane w stronę ściany lub drzwi prowadzących do innych domów. Od zewnątrz również nie powinno nic ich blokować. Jeśli wejście znajduje się od strony południowej dobrze aby towarzyszył im balkon lub weranda

    Salon

     Jest centralnym miejscem w domu, może być tak duży jak tylko jest to możliwe. Powinien być usytuowany po północnej stronie domu i traktowany ze szczególną troską i pielęgnacją. Udekorowany w przedmioty pozytywne i rośliny. Pomalowany na jasne kojące barwy. Nie powinny tam znajdować się przedmioty czy obrazy, które nas przygnębiają lub z którymi mamy złe skojarzenia.
    Dom Vastu Shastra w projektowaniu wnętrz.

     Sypialnia

      Sypialnię najlepiej jeśli będzie umiejscowiona na południowym zachodzie. Nie zaleca się by nowożeńcy wykorzystywali stronę wschodnią domu na sypialnie. To może przynieść pecha. Powinno się spać z głową skierowaną na wschód lub południe. Północno-zachodnia i południowa strona sypialni natomiast jest idealnym miejscem na umieszczenie szafy. Zdjęcia, kalendarze, bożki lub posągi nie powinny być trzymane w sypialniach. Podobnie jak rośliny czy akwaria. A południowo zachodni róg nie powinien być pusty. Zalecane kolory ścian sypialni to jasnoróżowy, ciemnoniebieski lub ciemny zielony, ale nigdy biały lub jasnożółty. Sypialnie dziecięce najlepiej lokalizować w północno-zachodniej lub wschodniej części domu. Kierunek snu powinien być tak rozplanowany by dzieci leżąc w łózkach miały głowę skierowaną na wschód a nogi na zachód. To przyciąga energię, która przynosi inteligencję, moc i dobrą pamięć.

      Jadalnia

       Jadalnia najlepiej jeśli usytuowana jest po zachodniej stronie domu. Zaleca się by była obok kuchni lub z nią połączona. Stół nie powinien być nigdy pusty. Nie musi być w pełni zastawiony ale talerz z owocami lub słodyczami jest mile widziany. W jadalni może wisieć lustro, które odbija stół. Podczas jedzenia dobrze jest patrzeć na wschód lub zachód. Stół powinien być kwadratowy lub prostokątny nie owalny. Na ścianach mogą wisieć przyjemne pejzaże lub zdjęcia natury. Dodatkowo aby utrzymać tutaj pozytywny nastrój, można pomalować ściany na odcienie jasnoniebieskie, żółte, szafranowe lub jasnozielone.

       Kuchnia

        Kuchnię najlepiej umieść na południowym wschodzie. Należy unikać umieszczania jej w północno-wschodnim narożniku domu, ponieważ to może powodować konflikty między członkami rodziny. Kuchnia jest tożsama z żywiołem ognia, dlatego powinna być w oddalonym miejscu od łazienki, która z kolei reprezentuje żywioł wody. Dlatego też zlewy powinny być oddalone od kuchenek i źródeł ognia.       Vastu w projekcie domu

        Łazienka

         Vastu umieszcza łazienkę na zachodzie i południu co zapewnia przepływ i flow energii w tym pomieszczeniu. A także sprzyja padaniu promieni słonecznych na ciało po kąpieli. Toaleta powinna znajdować się na zachodnim lub północnym zachodzie pomieszczenia. Deska w toalecie powinna być zawsze opuszczona a drzwi od łazienki zamknięte. Wanny i umywalki natomiast najlepiej umieszczać po północno-wschodniej, północnej lub wschodniej stronie domu.

         Gabinet

          Północno-wschodnia część domu jest idealnym miejscem na gabinet. Część biblioteczna powinna zajmować stronę zachodnią, ale nie w narożnikach. Unikać się też powinno umieszczania półek na książki w północno-zachodniej lub południowo-zachodniej części. Kolory odpowiednie dla tego pomieszczenia to pokój biały, błękitny, kremowy lub jasnozielony. Dodatkowo aby dom nam sprzyjał powinniśmy utrzymywać w nim porządek, mieć czyste okna i unikać zagracenia. Stare, zepsute lub połamane meble i nieprzyjemne przedmioty powinny zostać niezwłocznie usunięte lub naprawione.