Sztuka we wnętrzu

Sztuka od zawsze towarzyszy ludziom jako komentator i towarzysz zarazem. Mimo, że większości z nas kojarzy się z galeria czy muzeum to coraz śmielej wkracza na salony. Pojawia się już nie tylko na projektach ale realnie w domach. Ponieważ miejscem sztuki jest dom właśnie. Sztuka jest tworzona dla nas i najpiękniej opowiada swoją historię w domu.


Sztuka, projektowanie wnętrz i książka.

    Jak sztuka ważna jest dla mnie może świadczyć fakt iż swoją książkę: „Czy z tym domem mi do twarzy? – czyli jak urządzać wnętrza w zgodzie z psychologią designu zilustrowałam dziesięcioma ręcznie malowanymi obrazami. Nie chciałam, by ksiażka była kolejnym kolorowym ale jednocześnie niewiele wnoszącym albumem. Sztuka nadała książce charakteru, unikatowości a do tego pięknie się nie tylko czyta ale i ogląda. Jeden z rozdziałów pt „Obraz”, jest również poświęcony sztuce we wnętrzach. Jej znaczeniu i emocjom towarzyszącym ludziom podczas z nią obcowania.




Sztuka w projektowaniu wnętrz i wyraz emocjonalny.

    Sztuką nadajemy wnętrzom charakteru, wyrazu emocjonalnego jak bardzo dla nas ważnego, bo dom to przecież nasza ostoja azyl. Tutaj odpoczywamy , spędzamy dużo czasu, Tutaj zaczynają się historie ludzi, Dobrze urządzona przestrzeń zapewnia nam komfort, dodaje energii do działania, pozwala się zrelaksować. Poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć z innej strony na rzeczywistość. Nie może być oderwana nie tylko od wnętrz w których się znajduje ale też od naszego stanu umysłu , naszych potrzeb estetycznych i emocjonalnych. Charakteryzuje bowiem i definiuje ludzi związanych z danym miejscem, opowiadała o ich świecie.



Sztuka we wnętrzach w życiu codziennym.

    W ten sposób dochodzi do organicznej rozmowy pomiędzy przestrzenią a jej użytkownikami, buduje się tożsamość wnętrza. To osobista sprawa, odniesiona do codziennego życia. Musi budzić dobre emocje. Zaaranżowanie wnętrza ze sztuką to jak stworzenie scenografii teatralnej, którą ludzie tworzą wokół siebie aby dobrze się czuć w określone przestrzeni. Inne dzieła umieścimy w np. sypialni, gdzie chodzi o efekt uspokojenia i ukojenia ale nie nudy. Inne przedmioty zagoszczą w salonie, gdzie powinny dodawać energii, skłaniać do refleksji. Gdzie również będą spełniały funkcje reprezentacyjną czy zapraszającą do dyskusji. Inną funkcję znów przedmioty wyrazu artystycznego będą spełniały w biurach i przestrzeni publicznej.

    Sztuka we wnętrzach i świadomy wybór

      Dobór dzieł sztuki do wnętrza zawsze musi być wyborem świadomym. Decyzją właściciela i użytkownika danej przestrzeni o tym czym chce i lubi się otaczać. Sztuka to bowiem kluczowy element koncepcji wnętrza, nie stanowi jedynie ornamentu czy ozdoby. Z nim spędzamy długie godziny, wchodzimy w interakcje z kolorem, stylem, tematyką. Każdy detal gra tutaj istotną rolę. Należy również zadbać o odpowiednie oświetlenie dzieł, wydobycie i uwypuklenie ich geometrii, niczym w małej galerii sztuki. Obrazy nie mogą być powieszone zbyt wysoko, a rzeźby powinno się dać obejrzeć z każdej strony. Co więcej, każda przestrzeń jest inna, każdą należy inaczej skonceptualizować pod kątem sztuki, zmierzyć odległości od okien, powierzchnię ścian, kubaturę pomieszczenia, dostosować do mebli i wyposażenia. Taka weryfikacja infrastruktury i wizualności to niezbywalny element aranżacji wnętrza, w którym sztuka ma zachwycać i przyciągać. Dostosowuje się ona wtedy do pory dnia, do klimatu, do muzyki. Pomaga to budować nastrój i emocje. Różnorodność stylistyczna i technologiczna to wielka wartość. Co z tego, że kupimy dzieło idealnie pasujące wymiarami i kolorystyką le zupełnie nie będziemy czuli z nim więzi emocjonalnej a co gorsza będzie nas drażniło. Inicjujemy przestrzeń według swoich intymnych kodów. Dom odwzorowuje temperament typ osobowości ale też sposób postrzegania świata zewnętrznego.



    <

    Sztuka we wnętrzu i jak ją zrozumieć.

      Z pewnością nie ma jednej uniwersalnej estetyki. To co podoba się jednym wcale nie musi zachwycać innych. Każdy z nas bowiem ma swój indywidualny gust i styl, który jest wypadkową, wielu ludzkich doświadczeń. Poczynając od typu osobowości, oraz postrzegania otoczenia, przez rodzinne wzorce, z przeszłości po obecne zainteresowania i potrzeby. Ma sztuka zatem wartość nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim konceptualną. Sztuka to ważny element naszego życia, rozwija nas, wyzwala w nas nową energię intelektualną i emocjonalną.