Coffee table books czyli o tym jak delektować się książkami.

Książki czytamy, czasami je piszemy. Mogą być mądre lub ciekawe albo służące relaksowi. Podróżują z nami, są formą podarunku, adoracji lub wyrazami uznania. Może nie należy oceniać ich wszystkich po okładce, chociaż często i z niej można wiele wyczytać ,to niewątpliwie mają swoje walory estetyczne.


Książki jako element estetyczny w projektowaniu wnętrz.

    Dzisiaj za to przekornie opowiem o eksponowaniu książek jako elemencie aranżacji wnętrza, w projektowaniu wnętrz. O tworzeniu pewnego rodzaju scenografii salonu, gabinetu czy biura. Piękne biblioteki od zawsze robiły wrażenie. Wnętrza mieszkalne, gdzie eksponowane są książki, mają niezwykły klimat oraz styl. Przestrzenie takie, stają się też przytulniejsze i przyjaźniejsze. Wiele też mówią o ich właścicielu. Lustrując wzrokiem półki z książkami, przenosimy się niejednokrotnie we wspaniałą podróż . Wyobraźnia porywa nas w miejsca, które dzięki niektórym egzemplarzom już znamy lub rozbudza ciekawość poznania tych, na których tytuł właśnie natrafił nasz wzrok.




Coffee table books jako element aranżacji wnętrza.

    Ale w ogromie i różnorodności najróżniejszych lektur, są też takie, które mają szczególną rolę. Są to tzw. coffeee table books, czyli książki o szczególnym przeznaczeniu. Eksponuje się je – jak sama nazwa mówi – najczęściej na stoliku kawowym ale też czasami na osobnej konsoli lub blacie. Chociaż bywa, że książki są częścią większej instalacji. Sprawdzają się również w roli podstawki na kawę czy lampkę wina lub jako postument dla rośliny czy rzeźby. Często układa się je w różne kompozycje uzupełniając ciekawymi w formie przedmiotami lub kwiatami. Zawsze jednak mają intrygować, zaciekawiać i wprowadzać w zachwyt. Do roli takich papierowych ozdobników nadają się wszelakie ciekawe wydania znanych pozycji książkowych ale przede wszystkim wszelakiego rodzaju albumy. Zarówno te o naturze czy podróżach jak i – a może przede wszystkim – te o fotografii, modzie czy sztuce. Mają one bowiem szczególny rodzaj estetyki i wizualnego przekazu. Najczęściej również dominują nad pozostałymi mieszkańcami bibliotek rozmiarem, ciekawą formą i kolorystyką.



Książki jako zaczątek dyskusji o projektowaniu wnętrz na przykład.

    Służą one podziwianiu ich estetycznej strony, dzięki czemu inicjują rozmowy. Wizyty znajomych czy rodziny, mogą przeradzać się w żywe dyskusje, o temacie danej książki ale także w szerszym kontekście. Album ze zdjęciami będzie inicjować pogawędkę o fotografii, technikach robienia zdjęć czy własnych doświadczeniach z aparatem fotograficznym. Album Diora czy Chanel z pewnością zachęci do dyskusji o modzie, gustach i trendach. Albumy wnętrzarskie nadadzą tonu estetycznego rozmowie zachęcą do większej uważności na to czym i jak się otaczamy. No i albumy o pięknych miejscach na świecie dadzą pole do popisu, wszystkim tym, którzy lubią się pochwalić swoimi podbojami podróżniczymi. Albumy te sporo mówią o ich właścicielu, tym czym się interesuje i co lubi albo tym co chciałby aby otoczenie myślało, że lubi czy na czym się zna. Są niewątpliwie pięknym dopełnieniem każdej aranżacji wprowadzając nutę tajemniczości i zachwytu zarazem.