Kuchnia taka jak Ty

Mówi się, że jest sercem domu, miejscem twórczym a czasami nawet magicznym. Tu krzyżują się drogi domowników a także uaktywniają wszystkie ludzkie zmysły. Znajdziemy ją w każdym domu bez względu na kraj, tradycję czy nawet religię. Kuchnia bo o niej mowa, stanowi od zawsze niezastąpioną scenę zmagań ludzi z codziennością . Jest miejscem spotkań, nie tylko mieszkańców ale też odwiedzających ją gości. W tym niezwykłym pomieszczeniu toczy się spora część życia domowego i tworzy rodzinna historia. Tu przekazuje się tradycje kulinarne, oraz kształtuje zwyczaje. Poprzez wspólne biesiadowanie i spożywanie posiłków, gotowanie, przygotowywanie potraw czy późniejsze sprzątanie, powstają wyjątkowe więzi międzyludzkie. A codzienne rytuały jak parzenie i picie kawy czy popołudniowa herbatka łączą ludzi i dają poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Kuchnia również wykształca w ludziach pewne przyzwyczajenia i nawyki. Gotowanie czy pieczenie ciast uczy cierpliwości. Musimy być systematyczni i obowiązkowi, jeżeli chcemy zachować porządek. Stajemy się odpowiedzialni kiedy odpowiednio dbamy o zaopatrzenie. A polerowanie i utrzymywanie nienagannego wyglądu blatów, frontów czy kuchennych bibelotów, to wyraz czułości.


Projekt kuchni a emocje w projektowaniu wnętrz.

    W żadnym innym pomieszczeniu nie angażujemy aż tylu zmysłów na raz. Zapach potraw, ich smak pobudza nasze nozdrza i kubki smakowe. Kolory i kształty produktów oczarowują nasz wzrok. Możemy też dogodzić naszym uszom prowadząc ciekawe rozmowy czy słuchając ulubionej muzyki podczas gotowania. No i nie ma posiłku bez kontaktu fizycznego z cała gamą produktów, które używamy w tym procesie twórczym . Do tego dochodzą walory wyglądu, kompozycji i podania potrawy. A dopełnieniem staje się też piękna zastawa czy gustowne sztućce. Cała oprawa estetyczna z resztą nie jest bez znaczenia. Wygląd mebli, sprzętów czy dodatków, tworzy tło, które odzwierciedla osobowość, styl życia i upodobania mieszkańców. A kolory i detale nadają pomieszczeniu charakteru i wpływają na nastrój. Istotnym choć niełatwym elementem układanki jest odpowiednie oświetlenie, zarówno całej przestrzeni jak i poszczególnych stanowisk pracy. Właściwe połączenie wszystkich tych składowych tworzy indywidualny kształt kuchni każdego z nas. Dlatego nie ma uniwersalnego przepisu na kuchnię marzeń. Ponieważ ludzkie potrzeby i wizje szczęścia są różne. Jedni z nas marzą o rustykalnej kuchni w domku na wsi. Gdzie stylistyka mebli jest sielankowa i swojska. Z wonnymi ziołami i przyprawami tańczącymi na blacie kuchennym. Dla innych kuchnią marzeń będzie pełna przepychu z błyszczącymi frontami zabudowa w stylu glamour. Upiększona wieloma podświetlanymi witrynami i kryształowymi uchwytami. Jeszcze inni spełnią swoje marzenia posiadając kuchnie minimalistyczną prostą w formie, gdzie wszystko ukryte jest za fasadą szafek i zlicowanych frontów.
Projekt kuchni a zwyczaje i tradycja w projektowaniu wnętrz.

    Ale myśląc o kuchni projektujemy też pewne wyobrażenia o tym jakie może toczyć się w niej życie. Kim są jej użytkownicy, co lubią jeść i jak spędzają w niej czas. Jeśli dajmy na to pomyślimy o kuchni meksykańskiej od razu oczami wyobraźni widzimy bielone ściany przaśnej kuchni otwartej na ogród. Z ferią barw, składników, przypraw i kolorowych naczyń. Przywodząc na myśl kuchnię włoską widzimy miejsce tonące w wonnych ziołach, sąsiadujące z gajem oliwnym gdzie oliwa, makaron i wino grają pierwsze skrzypce podczas rodzinnej biesiady. A co z kuchnią japońską. Czyż pierwszym skojarzeniem nie jest ascetyczne wnętrze, ryż pałeczki i zielone herbata? Idąc dalej możemy pomyśleć jak wygląda kuchnia męska. Jest pewnie ciemna, prosta, najeżona gadżetami i sprzętami ułatwiającymi pracę. W takim razie kobieca będzie jasna z wieloma roślinami i bibelotami. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Takie stereotypy mogą okazać się pułapką, ponieważ projektując dla siebie kuchnie kierujemy się powinnościami, stereotypami kulturowymi czy zwyczajowymi oraz utartymi rozwiązaniami, pomijając swoje realne potrzeby. Przecież jako ludzie różnimy się między sobą osobowością, stylem życia i pracy. Jesteśmy introwertykami i ekstrawertykami. Otaczająca nas przestrzeń postrzegamy również na różne sposoby jedni z nas są wzrokowcami i tu najważniejsza będzie estetyka i symetria w planowaniu kuchni. Inni są kinestetykami i ważniejsze dla nich będzie to by kuchnia spełniała ich nietypowe potrzeby funkcjonalne. Słuchowcy natomiast mogą skupić się na tym by kuchnia była odpowiednio skomunikowana z jadalnią w kontekście możliwości rozmowy czy słuchania muzyki. Jedni z nas lubią gotować inni nieszczególnie. Inaczej będzie też wyglądała kuchnia singla, który jada na mieście a inaczej taka, w której stołuje się cała duża rodzina a jej większa część lubi się udzielać kulinarnie.Projekt kuchni a funkcja.

    Oczywiście przy całym tym emocjonalnym spojrzeniu nie możemy zapominać, że kuchnia to też miejsce, które ma swoją funkcję czyli przede wszystkim przechowywanie i przygotowywanie potraw. Ale też w tej przestrzeni muszą się znajdować sprzęty, umożliwiające i ułatwiające nam pracę. Ważne jest też przystosowanie tych wszystkich elementów do pracy poszczególnych mieszkańców. Możemy się różnić wzrostem, przyzwyczajeniami czy posiadać swoje patenty na korzystanie ze sprzętów i robotów kuchennych. Warto zatem zastanowić się czy te, które zamontowaliśmy, są odpowiednie pod względem nie tylko ogólnopojętej funkcjonalności. Ale czy są idealnie dostosowane do szczególnych potrzeb i upodobań osób z nich korzystających. Nie do przecenienia jest zatem fakt, czy mamy wystarczająco dużo blatu roboczego, czy jest on na odpowiedniej wysokości i czy każdy z mieszkańców może swobodnie na nim pracować. Czy szafki nie są za wysoko a okap za nisko. Istotne jest też, czy mamy dzieci. Dla nich kuchnia to istne laboratorium i poligon odkryć. Ale też miejsce, które może się okazać nieprzyjazne jeśli odpowiednio nie zadbamy o jego bezpieczeństwo. Noże w dostępnym miejscu, szafki i szuflady, które zamykają się dość drapieżnie czy trujące substancje chemiczne w zasięgu ręki malucha to tylko niektóre z niebezpieczeństw, na które musimy uważać.