Focal point czyli punkt centralny w projektowaniu wnętrz

Piękny obraz, kominek czy nietuzinkowy mebel mogą w szczególny sposób zwrócić na siebie uwagę, przyćmiewając tym samym pozostałą część pomieszczenia. Są intrygujące i niebezpieczne w swojej dominującej roli. Jak zatem przy projektowaniu wnętrz uporać się z takimi przedmiotami, elementami wystroju czy nawet zastanymi elementami architektonicznymi.

Nie jest to bowiem łatwe zadanie, zwłaszcza dla osób, lubiących przepych i potrzebujących wielu bodźców w swoich wnętrzach.Ale także dla projektantów wnętrz.


Focal point czyli punkt centralny w projektowaniu wnętrz..

    W sztuce np., punktem centralnym jest cecha dzieła sztuki, która jest najciekawsza, najważniejsza lub najsilniej zaakcentowana. W optyce to punkt, w którym przecinają się promienie świetlne. W projektowaniu wnętrz natomiast focal point to punkt skupiający naszą uwagę i dominujący na tle pozostałych elementów wyposażenia i estetycznego wystroju wnętrz. Można by rzec, że to gwiazda salonu, kuchni czy łazienki, na którą oczy widzów natrafiają po wejściu do danego pomieszczenia. To swego rodzaju punkt skupienia, wokół którego buduje się resztę projektu wnętrza. Ale także wizytówka mówiąca o upodobaniach mieszkańców dotyczących charakteru i stylu całego domu. Jak będąc projektantem wnętrz uporać się zatem ze zbalansowaniem przestrzeni używając punktu centralnego.
Wyróżniający się element stały jako focal point w projektowaniu wnętrz.

    Bywa, że kupując dom czy mieszkanie mamy już gotowy punkt centralny. Może nim np. wielkie okno z pięknym widokiem. Naturalnym odruchem wówczas wchodząc do takiego pomieszczenia jest skupienie uwagi na tej właśnie atrakcji. Aby dobrze urządzić taką przestrzeń musimy nie zepsuć efektu "wow", czyli nie zasłaniać, nie zastawiać i nie walczyć z takim dobrodziejstwem. Stwórzmy scenę pokoju w nawiązaniu do kolorystyki i nastroju krajobrazu za oknem.Innym przykładem istniejącego elementu centralnego może być zastany kominek. To zazwyczaj wdzięczny element. Należy zadbać o to by skupić przy nim meble aby podczas romansu z nim w zimne wieczory, stworzyć nastrojową i relaksacyjną atmosferę. W czasie kiedy go jednak nie używamy, powinien stać się miłym i gustownym akcentem całego wystroju wnętrza. Ciekawe elementy architektoniczne, belkowane sufity, sztukaterie, rozety czy sklepienia to kolejny element we wnętrzu, który w naturalny sposób może nadać mu kierunek w aranżacji. Ważne jest aby odpowiednio je oświetlić uwydatnić istniejące walory. A meble ustawić tak by łagodnie współgrały a nie walczyły o uwagę z tymi elementami. Dobrze dobrany kolor to kolejny ważny aspekt dopinający całości.Kreacja własnego punktu centralnego w projektowaniu wnętrz.

    Tworząc wnętrza od podstaw również warto zastosować element dominujący. Co prawda w dobie wszędobylskich telewizorów, to one często są jednym z głównych dominantów w pomieszczeniach. Jednak możemy tak zaczarować pomieszczenie, że telewizor nie będzie aż tak drapieżnie wkradał się w nasze łaski. Projekt wnętrza ze ścianą jako akcentem. Ciekawie zaaranżowane ściany zawsze były ciekawym i wdzięcznym rozwiązaniem. Często są podkreślone innym kolorem, bądź wyrazistym dziełem sztuki. Ważne jest też by opowiadały jakaś historię, bliską estetycznie i tematycznie mieszkańców. W tym przypadku ważny jest dobór koloru ale też proporcje wieszanych obrazów, zdjęć czy luster a także ew. wzorów tapet czy innych ozdobników. Znów nie bez znaczenia jest odpowiednie oświetlenie, eksponujące to co ciekawe i ukrywające elementy, nie koniecznie chcemy się chwalić. Zdobycz z pchlego targu lub designerska nowinka jako focal point w projekcie wnętrza. Duży, wyrazisty mebel może służyć jako doskonały punkt wyjścia do tworzenia całej aranżacji wnętrza. I to zazwyczaj pod względem formy, stylu jak i koloru. Oczywiście tutaj ważne są też dodatki, które dodatkowo podkreślą atrakcyjność przedmiotu. Np. kiedy mówimy o sofie ciekawe poduszki dopełnią całości. Jeśli jest to witryna wspaniale uwypukli jej walory gustowna porcelana. Ale mogą to być również przedmioty, których już nie trzeba dodatkowo upiększać jak żyrandol czy lustro w barokowej ramie. Wówczas wręcz zalecane jest uspokojenie otoczenia aby mebel czy dodatek mógł prezentować się w całej swojej okazałości. W kuchni takim elementem może być ciekawy wystylizowany i designerski sprzęt AGD lub przestrzeń pomiędzy kuchenką a okapem. Łazienka to innego rodzaju wyzwanie ale piękna wanna czy nietypowy prysznic doskonale sprawdzą się jako punkt centralny.