Domowo sportowo

Aktywność fizyczna jest zdrowa i przyjemna. Jednak otoczenie w którym wykonujemy ćwiczenia, prężymy muskuły czy staramy się wyciszyć jest równie ważne jak dobre buty do biegania czy dopasowany rower. Bieganie po lesie czy parku jest bardzo przyjemne. Wybierając ten rodzaj aktywności w dużej mierze decydujemy się by mieć kontakt z naturą i podziwiać okoliczności przyrody. Ćwicząc w pomieszczeniach zamkniętych również powinniśmy zadbać o odpowiedni ich wystrój. Nie na darmo różne studia fitness, baseny czy sale treningowe wynajmują projektantów wnętrz i inwestują w ciekawe wyposażenie by zwabić klientów, którym właśnie tutaj się spodoba. A co z ćwiczeniem w domu. Wiele osób wybiera i taką alternatywę. Otóż ćwiczenie w domu jest miłe i przyjemne do tego nie musimy marnować czasu na dojazdy. Możemy też bardziej elastycznie dobierać sobie godziny domowych treningów. Warto zatem decydując się na ćwiczenie w domu zadbać o dopasowanie przestrzeni do potrzeb treningowych. Odpowiednio je zaprojektować i zaaranżować.


Sport i potrzeby specjalne w projektowaniu wnętrz.

    Jeżeli mamy osobną salę do ćwiczeń w domu to jest to sytuacja bardzo komfortowa, jednak nie zawsze się tak dzieje. Dlatego po pierwsze musimy dogadać się z współmieszkańcami co do grafiku korzystania z przestrzeni jeżeli trening ma się odbyć w części wspólnej. Lepiej jest kiedy nikt nam nie przeszkadza i określone ćwiczenia możemy wykonywać w spokojnej atmosferze, koncentrując się na oddechu, liczbie powtórzeń i prawidłowości wykonywanych ruchów. Po drugie warto przystosować przestrzeń wokół siebie do intensywności i zakresu wykonywanych ćwiczeń. Tak by meble czy inne sprzęty nie kolidowały z naszymi zamaszystymi ruchami. To są kwestie dość oczywiste i wspominam o nich jedynie by zasygnalizować zwrócenie uwagi na otoczenie w którym ćwiczymy. O wiele przyjemniej ćwiczy się w miejscu, które sprzyja naszym wysiłkom, motywuje nas i sprawia, ze trening będzie efektywniejszy ale i przyjemniejszy. Dlatego ważny jest wybór samego miejsca i zaadoptowanie na czas treningu. Ale także jego estetyka. No bo trudno nam będzie się zrelaksować i skupić na ćwiczeniu, jeśli wykonując je widzimy np. kuchnię a w niej stertę brudnych naczyń.




Projekt wnętrza dla sportowca.

    Aranżując przestrzenie mieszkalne należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty naszej w nim aktywności. Warto więc na etapie planowania pomyśleć też o kwestii sportowej. Zanim zaczniemy projekt wnętrza, należy zastanowić się i spisać jakie są nasze potrzeby związane ze sportem. Czy potrzebujemy miejsca na ćwiczenia statyczne czy dynamiczne? Czy będziemy potrzebowali monitora by podążać za trenerem lub lubimy ćwiczyć w rytm muzyki, zatem warto pomyśleć o odpowiednim nagłośnieniu. Niektórzy będą chcieli zmieścić swój sprzęt do ćwiczeń i tu warto pomyśleć gdzie on ma się znajdować by mógł być bezkolizyjnie wykorzystywany. Może też potrzebujemy miejsca na rower bo codziennie wymykamy się na rajd. Niby błahe i oczywiste to kwestie ale często umykają domownikom. A potem mogą stać się łatwą wymówką by sportu nie uprawiać.